Selenas

Selenas yra labai svarbus padedant palaikyti normalią skydliaukės ir imuninės sistemos veiklą. Šis mikroelementas yra svarbus grožiui, kadangi padeda palaikyti normalią plaukų ir nagų būklę. Selenas taip pat padeda palaikyti normalią spermatogenezę bei padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos. 

Daugiau...

Šiuo metu perkamiausios prekės

Požymiai, parodantys seleno trūkumą 

Selenas – labai reikšmingas mikroelementas, daugiausia gaunamas iš dirvožemio per augalus ir gyvulinės kilmės maistą. Seleno lygis organizme gali sumažėti dėl nevisavertės mitybos, prastų produktų vartojimo, pavyzdžiui, rafinuotų maisto produktų, kuriuose seleno nėra. Seleno taip pat gali trūkti pasyvų gyvenimo būdą gyvenantiems vyresnio amžiaus asmenims, žmonėms, patyrusiems traumas, turintiems virškinamojo trakto sutrikimų, besimaitinantiems vegetariškai.

Trūkstant seleno gali būti jaučiamas raumenų silpnumas, atsirasti širdies funkcijų sutrikimų, pakitimų naguose ir pasireikšti priešlaikinio senėjimo požymių. Seleno trūkumas gali pasireikšti skydliaukės funkcijų ir organizmo apsaugos sutrikdymu, todėl gali susilpnėti imunitetas, padidėti rizika sirgti onkologinėmis, širdies ligomis, ateroskleroze, katarakta, reumatoidiniu artritu. 

 

Kiek reikia suvartoti seleno kasdien? 

Rekomenduojama seleno paros norma  suaugusiems – 55 µg. Svarbu neviršyti nustatytos rekomenduojamos dozės. Jei manote, kad su maistu gaunate nepakankamai seleno, papildomai turėtų būti vartojami maisto papildai, kurių sudėtyje jo yra. Nėščiosioms, žindančioms kūdikį, sergantiems ar vartojantiems vaistus rekomenduojama dėl papildo vartojimo pasitarti su gydytoju arba vaistininku.  

 

Seleno šaltiniai | Mano Vaistinė

 

Pagrindiniai seleno šaltiniai 

Seleno kiekis Lietuvos dirvoje yra labai mažas, todėl norint, kad organizmas gautų reikiamą šio mikroelemento kiekį yra būtina gera subalansuota mityba. Seleno yra raudonoje mėsoje (inkstuose, kepenyse), žuvyje (tune, silkėje), vištienoje, jūros gėrybėse, kruopose ir grūduose (kukurūzuose, kviečiuose, rugiuose, avižose), riešutuose (kokoso, pistacijų ir anakardžių), sėklose (saulėgrąžų, linų, moliūgų), ankštiniuose (lęšiuose, avinžirniuose, pupelėse, sojos pupelėse), pieno produktuose, vaisiuose, daržovėse, kiaušiniuose, mielėse, česnakuose, alyvuogių aliejuje, dumbliuose, grybuose. Kad būtų paprasčiau įvertinti, ar su maistu gauname pakankamai seleno, lentelėje pateikiami susisteminti duomenys, iš kurių matyti, kiek kokių produktų reikėtų suvalgyti.  

 

Maisto produktas  

Kiekis 

Procentai nuo rekomenduojamos paros normos 

Braziliški riešutai 

6–8 riešutai 

989 proc. 

Tunas 

85 g 

167 proc.  

Otas 

85 g 

85 proc. 

Sardinės 

85 g 

82 proc. 

Keptas kumpis 

85 g 

76 proc. 

Krevetės 

85 g 

73 proc. 

Kalakutiena 

85 g 

56 proc. 

Vištiena 

85 g 

40 proc. 

Varškė 

1 puodelis 

36 proc. 

Rudieji ryžiai 

1 puodelis 

35 proc. 

Kiaušiniai 

1 vnt. 

27 proc. 

Virtos pupelės 

1 puodelis 

24 proc. 

Kokius maisto papildus rinktis?  

Vaistininkai pataria rinktis natūralius maisto papildus su selenu, kurie yra pagaminti be pridėtinių cukrų, glitimo, laktozės, sojos, GMO, konservantų ir dažiklių.  Puikus ir seleno bei vitamino C derinys – vartojami drauge jie  padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos. Ypač vertingi maisto papildai plaukams, maisto papildai nagams, maisto papildai odai, maisto papildai imunitetui, kurių sudėtyje yra seleno.  

 

Jei kyla klausimų ar sudėtinga maisto papildus su selenu išsirinkti savarankiškai, Jus mielai pakonsultuos ,,MANO vaistinės“ specialistai.