Kolagenas – jaunystei išsaugoti
Žodis „kolagenas“ išvertus iš graikų kalbos reiškia „gaminti klijus“ (gr. „kolla“ – klijai, „genos“ – gaminti). Kolagenas yra vienas svarbiausių organizmo baltymų, sudarantis daugiau nei 25 proc. visų kūne esančių baltymų, daugiau nei 70 proc. odos, 80 proc. sausgyslių ir raiščių, 30 proc. kaulų bei 10 proc. bendros kūno masės.
Akivaizdu, kad organizmui kolagenas yra gyvybiškai svarbus. Jis būtinas ląstelėms atsinaujinti, todėl organizmas kolageną gamina nuolat. Kolagenas atsakingas už odos ir kitų audinių elastingumą, sąnarių lankstumą. Tačiau prasidėjus senėjimo procesams kolageno gamyba organizme lėtėja, o atsiradus kolageno trūkumui prastėja odos išvaizda, pasireiškia įvairios sveikatos problemos. Kolageno yra daugiau nei 20 tipų, tačiau svarbiausi yra šie: I tipo kolageno yra odoje, kauluose, jungiamajame audinyje, raiščiuose, sausgyslėse. II tipo kolageno daugiausia yra sąnarių kremzlėse. III tipo kolageno yra raumenyse, vidaus organuose ir arterijose.
Pagerina odos būklę
Sulaukus 25-erių metų ima mažėti kolageno gamyba, o drauge ir odos elastingumas, natūralus drėkinimas, ląstelių atsinaujinimas, atsiranda raukšlelės, gilios linijos. Ima varginti odos sausumas, pleiskanojimas. Šis procesas ypač stiprėja menopauzės metu: oda kelis kartus greičiau netenka elastingumo ir tamprumo. Padidindami kolageno kiekį, ląstelėms leidžiame greičiau atsinaujinti, o tai padeda odai atrodyti stangresnei, lygesnei.
Mažina saulės daromą neigiamą poveikį odai
Per didelis ir dažnas buvimas saulėje sutrikdo kolageno atsinaujinimo odoje procesą, dėl to oda greičiau sensta: sausėja, plonėja, raukšlėjasi. Siekiant sumažinti saulės daromą žalą odai ir užtikrinti optimalų odos kolageno lygį, reikalingas papildomas šio baltymo papildymas organizme.
Mažina strijas ir jų atsiradimą
Sparčiai augant, staigiai kintant svoriui ar intensyviai sportuojant, viršutiniai plonos ir neelastingos odos sluoksniai tempiasi, o išplonėję įtrūksta. Labiausiai įtemptose odos vietos sutrinka elastano ir kolageno gamyba, atsiranda strijos. Norint išvengti strijų atsiradimo ir mažinti jau atsiradusias, organizmas turi gauti daugiau kolageno, suteikiančio odai lankstumo, drėgmės ir atsparumo tempimui.
Mažina celiulito formavimąsi
Viena iš priežasčių, sukeliančių poodinio sluoksnio netolygumą ir suteikiančių citrinos žievelės vaizdą, yra susilpnėjusios kolageno skaidulos. Didesnis kolageno kiekis organizme gali turėti įtakos celiulito požymiams mažėti. Vartojant geriamą kolageną, veikiama pagrindinė celiulito atsiradimo priežastis – kolageno organizme trūkumas.
Sumažina sąnarių skausmą ir degeneraciją
Sportininkai, bėgikai, žmonės, dirbantys fizinį darbą ar turintys antsvorio, pernelyg apkrauna sąnarius ir šie dyla greičiau. Taip pat vyresniame amžiuje lėtėja kolageno gamyba, o ši medžiaga yra pagrindinė, skatinanti sąnarių kremzles atsinaujinti. Todėl dar neturint bėdų su sąnariais jau reikėtų ieškoti būdų, kaip papildomai gauti kolageno bei jo gamybą skatinančio vitamino C. Pastebima, jog dėl sąnarių skausmo kenčia vis jaunesni, tad rūpintis kremzlėmis turėtumėte pradėti jau sulaukus 25-erių metų amžiaus, kada ląstelės ima gaminti mažiau kolageno, o sąnario kremzlė – plonėti ir dilti.
Stiprina nagus, plaukus ir dantis
Kolageno baltymas yra nagų, plaukų ir dantų statybinė medžiaga. Nagams sluoksniuojantis ir trupant, reikia atkurti kolageno atsargas. 2014 m. Prancūzijoje atliktas tyrimas su 35–55 m. moterimis atskleidė, kad raukšlės apie akis sumažėjo 30 proc. per 8 savaites, kasdien vartojant 10 g (10 000 mg) kolageno peptidų. Šis poveikis išliko mažiausiai mėnesį net ir po to, kai buvo nutrauktas jų vartojimas. Kito tyrimo Prancūzijoje metu nustatyta, kad kasdienis 10 g (10 000 mg) hidrolizuoto kolageno vartojimas 12 savaičių padidino odos drėgnumą 28 proc. ir 13 proc. sumažino raukšles. Tai įrodė, kad kolagenas nukreipiamas ten, kur jis labiausiai reikalingas. Kalbame apie hidrolizuotą kolageną, kitaip – Kolageno peptidai. Dėl mažos molekulinės masės hidrolizuotas kolagenas yra lengvai virškinamas, absorbuojamas ir paskirstomas skirtinguose žmogaus kūno audiniuose. Ilgesnį laikotarpį trukusio klinikinio tyrimo metu 105 moterims nuo 24 iki 50 metų amžiaus per 6 mėnesius buvo skiriama 2,5 g (2500 mg) kolageno baltymo. Moterims, kurioms buvo skiriamas kolagenas, atitinkamai sumažėjo celiulito laipsnis ir pagerėjo odos tankumas. Tačiau reikia nepamiršti ir fizinio aktyvumo bei subalansuotos mitybos svarbos!
Verta paminėti, kad egzistuoja teigiamas ryšys tarp kolageno ir tam tikrų vitaminų, ypač vitamino C ir E bei hialurono rūgšties. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms, patiriantiems įvairių antioksidantų deficitą ir skirtingo tipo kolagenų trūkumą dėl amžiaus, mitybos, gyvenimo įpročių. Reikia nepamiršti, kad optimalus fizinis krūvis taip pat stimuliuoja kolageno gamybą organizme. Anksčiau su maistu kolageno žmonės gaudavo daugiau, o šiais laikais mitybos įpročiai keičiasi ir dažnai kartu su maistu gaunamas kolageno kiekis yra per mažas, todėl, vartojant jį papildomai, kolageno sintezė pagerėja. Labai svarbu įsisąmoninti, kad vartojant kolageną ir tuo pačiu metu tinkamai judant, maitinantis, teigiamas jo poveikis pasireikš bet kuriame žmogaus amžiaus tarpsnyje.